- Strona główna
- O Narodowym Centrum Nauki
- Finansowanie nauki
- Konkursy
- Panele NCN
- Informacje dla wnioskodawców
- Informacje dla realizujących projekty
- Informacje dla ekspertów
- Koszty w projektach badawczych
- Najczęściej zadawane pytania
- Otwarta nauka
- Rzetelność badań naukowych
- Zestawienia statystyczne i analizy
- Oferty pracy w projektach
- Przykłady finansowanych projektów
- Baza projektów NCN
- Dynamiczne statystyki
- Współpraca zagraniczna
- Centrum prasowe
- Kontakt
Informacje dla wnioskodawców
Warsztaty dla wnioskodawców
Instrukcje
- Instrukcja zakładania konta ZSUN/OSF
- Instrukcje przygotowania wniosków w aktualnie otwartych konkursach
- Instrukcja dotycząca odwołań od decyzji dyrektora NCN
- Instrukcja zakładania konta na platformie ePUAP oraz odbierania korespondencji ze skrytki ePUAP
- Instrukcja zakładania konta podmiotu publicznego na platformie ePUAP
Wytyczne dotyczące wypełniania wniosków w systemie ZSUN/OSF
Najczęściej zadawane pytania
MINIATURA 4 - najczęściej zadawane pytania
FAQ Open Access
- W której kategorii w kosztorysie mogę zaplanować koszty związane z publikacją artykułów naukowych w otwartym dostępie?
We wnioskach należy planować publikowanie w ramach otwartego dostępu w ramach specjalnej kategorii kosztów pośrednich Open Access (OA), które liczone są jako 2% kosztów bezpośrednich.
- W jakiej kategorii w kosztorysie mogę zaplanować koszty związane z publikacją monografii?
Koszty monografii można zaplanować z kosztów bezpośrednich., w tym również koszt publikacji Open Access. Należy jednak pamiętać, że gospodarne jest wydatkowanie środków albo na wydanie tradycyjne albo na Open Access.
- Czy monografie należy publikować w otwartym dostępie?
Nie ma takiego obowiązku. Dokument „POLITYKA NARODOWEGO CENTRUM NAUKI DOTYCZĄCA OTWARTEGO DOSTĘPU DO PUBLIKACJI określa zasady publikowania w otwartym dostępie wyników badań (głównie dotyczy to artykułów w recenzowanych czasopismach, ale także np. recenzowanych materiałów konferencyjnych, czy też oryginalnych danych badawczych). Polityka ta nie obejmuje zasad publikowania monografii, rozdziałów monografii i recenzowanych utworów zebranych. Koszty wydania tradycyjnej monografii mogą być planowane w ramach Kosztów bezpośrednich.
- Czy koszty wydania monografii w ramach otwartego dostępu mogą być sfinansowane ze środków w ramach kategorii Open Access?
Koszty wydania monografii mogą być sfinansowane ze środków w kategorii Open Access, jednakże zgodnie z dokumentacją konkursową, koszt wydania monografii w OA można również zaplanować w ramach Kosztów bezpośrednich. Publikowanie monografii w Open Access nie jest obowiązkowe.
Koszty wydania monografii będą uznane za kwalifikowalne po uzyskaniu pozytywnej recenzji ze strony NCN.
- Gdzie mogę znaleźć informacja dotyczące kwestii publikacji w otwartym dostępie?
Kwestie publikacji w OA reguluje polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji.
- Czy koszty publikowania w ramach otwartego dostępu można zaplanować zarówno w kategorii Open Access jak i w kategorii Koszty bezpośrednie?
Nie. Środki na publikowanie w ramach otwartego dostępu można zaplanować wyłącznie kategorii pośrednich Open Access.
- Jaka jest wysokość kosztów, jakie można zaplanować w kategorii Open Access?
Wysokość kosztów, jakie można zaplanować w kategorii Open Access, liczone są jako 2% kosztów bezpośrednich.
- Czy 2% kosztów bezpośrednich przeznaczonych na Open Access wliczane jest do kwoty Kosztów pośrednich?
Nie. Koszty pośrednie przeznaczone na Open Access należy planować w oddzielnej kategorii i stanowią one równowartość do 2% Kosztów bezpośrednich. W ramach kosztów pośrednich można zaplanować koszty na Open Access związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie. Koszty te mogą stanowić maksymalnie 2 % kosztów bezpośrednich. We wniosku należy planować je w zakładce Open Access (należy wprowadzić kwotę kosztów OA, jaka jest planowana na cały okres realizacji projektu). W sekcji Koszty zestawienia zostanie zaprezentowana procentowa wysokość planowanych kosztów. We wniosku można zaplanować również do 20% Kosztów pośrednich.
- Czy pula środków na Open Access może zostać zwiększona?
Nie, limit środków na kategorię Open Access nie może zostać zwiększony powyżej limitu 2% kosztów bezpośrednich.
- Czy w przypadku gdy wnioskodawcą jest grupa podmiotów koszty Open Access są wspólne?
W przypadku gdy wnioskodawcą jest grupa podmiotów we wniosku w systemie ZSUN/OSF tworzone są oddzielne kosztorysy dla lidera i każdego z partnerów, na podstawie których wyliczyć koszty Open Access dla każdego podmiotu oddzielnie. Należy pamiętać, że po zsumowaniu koszty te nie mogą być wyższe niż 2% kosztów bezpośrednich ogółem.
- Czy we wniosku należy szczegółowo rozpisać koszty związane z otwartym dostępem?
Koszty publikowania w formie otwartego dostępu możliwe są do poniesienia tylko ze środków dostępnych w kategorii Open Access. W systemie OSF nie ma możliwości na szczegółowe rozpisanie kosztów pośrednich, w związku z czym należy podać jedynie wymaganą kwotę.
- Czy wszystkie publikacje należy wydawać w formie otwartego dostępu?
Zgodnie z zapisami Polityki dot. Publikowania w otwartym dostępie (Zarządzenie Dyrektora nr 38/2020) oraz umowy o finansowanie projektu badawczego (np. SONATA) wszystkie publikacje (włączając w to Author Accepted Manuscript (AAM) lub Version of record), z wyjątkiem monografii, rozdziałów monografii i recenzowanych utworów zebranych, będące efektem realizacji projektu muszą być dostępne w otwartym dostępie na licencji CC-BY (Creative Commons Uznanie autorstwa), CC BY-SA (Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach) lub równorzędnych oraz posiadać unikalny stały identyfikator (np. DOI (preferowany), URN lub Handle).
- Czy podmiot realizujący projekt może dofinansować publikowanie w ramach otwartego dostępu z ogólnych kosztów pośrednich projektu lub ze środków własnych?
Tak. Jednostka może pokryć część kosztów publikowania w otwartym dostępie z ogólnych kosztów pośrednich projektu lub ze środków własnych.
- Czy musimy planować koszty Open Access jeżeli podmiot realizujący sfinansuje publikację z własnych środków?
Jeśli koszty powstałych w ramach projektu publikacji w czasopismach z otwartym dostępem zostaną pokryte z innych źródeł, wtedy nie trzeba planować kosztów Open Access we wniosku.
- Czy w Kosztach bezpośrednich można ująć koszty opłat za złożenie artykułu w czasopismach tj. submission fee?
Nie. Koszty publikacji należy planować zgodnie z zasadami opisanymi w POLITYCE NARODOWEGO CENTRUM NAUKI DOTYCZĄCEJ OTWARTEGO DOSTĘPU DO PUBLIKACJI przyjętej Zarządzeniem Dyrektora NCN nr 38/2020 z dnia 27.05.2020 r. Ponadto zgodnie z Regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych z kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane: „koszty publikacyjne artykułów naukowych lub koszty udostępniania danych badawczych w otwartym dostępie, z wyjątkiem usług o których mowa w pkt 2.5.2. Regulaminu”.
Środki przeznaczone na opłaty publikacyjne, w tym submission fee i APC, powinny być wydatkowane w sposób gospodarny i rzetelnie udokumentowane. Tam, gdzie to możliwe należy korzystać ze zwolnień z opłat publikacyjnych lub ich obniżek, jakie są oferowane przez niektóre czasopisma lub wydawnictwa otwartego dostępu. Opłaty za wszelkie dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej, itp.) są rozliczane osobno od APC i są kosztem niekwalifikowalnym dla Centrum.
- Gdzie mogę sprawdzić czy czasopismo, w którym planuje opublikować wyniki badań są w zgodzie z Polityką OA NCN?
Informację tę można sprawdzić przy pomocy narzędzia Journal Checker Tool.
- Czy gdzieś we wniosku muszę skomentować/umieścić jakieś deklaracje odnośnie nowych wytycznych dotyczących wymogów otwartego dostępu do publikacji będących efektem realizacji projektu grantowego?
Nie ma takiego wymogu.
- We wniosku koszty na Open Access zostały przypisane do pierwszego roku realizacji projektu. Czy to jest błąd?
Nie. Koszty na Open Access wyliczane są automatycznie i ujmowanie we wniosku w kosztorysie w pierwszym roku realizacji projektu.
- Czy środki w ramach Open Access należy wydatkować wyłącznie w pierwszym roku realizacji projektu, tak jak jest są wpisane w kosztorysie we wniosku?
Nie. Koszty przeznaczone na publikowanie w ramach otwartego dostępu są przypisywane do pierwszego roku realizacji, dzięki czemu kierownik projektu może dysponować tymi środkami przez cały okres realizacji projektu. Środki te będą wypłacane ryczałtem i rozliczane jak Koszty pośrednie.
Pomoc publiczna
INFORMACJA TELEFONICZNA UDZIELANA JEST W GODZINACH 8:30 – 12:30